Skip to Content

Meet Our Residents

2018 Group Photo

UNIVERSITY OF CHICAGO (NORTHSHORE)
INTERNAL MEDICINE/PRELIMINARY/TRANSITIONAL YEAR PROGRAMS
NORTHSHORE UNIVERSITY HEALTHSYSTEM
DEPARTMENT OF MEDICINE
HOUSE STAFF 2018-2019

 

1st Year Trainees (Transitional Year)

  1. Adam Cohen, Creighton University School of Medicine
  2. Ryan Hagens, Rush Medical College of Rush University Medical Center
  3. Benjamin Himelhoch, Michigan State University College of Human Medicine - Southeast Michigan
  4. Alex Hong, Northwestern University The Feinberg School of Medicine
  5. Adrianna Jensen, University of Pittsburgh School of Medicine
  6. Thomas Lienhoop, Northwestern University The Feinberg School of Medicine
  7. Nathan Liu, Rush Medical College of Rush University Medical Center
  8. Ricky Savjani, Texas A&M Health Science Center College of Medicine
  9. Chelsea Stclaire, Michigan State University College of Human Medicine - Southeast Michigan
  10. Xiao Yi Zhou, Wayne State University School of Medicine

 

1st Year Trainees (Preliminary Year)

  1. Lisa Akintilo, Northwestern University The Feinberg School of Medicine
  2. Ayesha Badar, University of Illinois College of Medicine - Peoria
  3. Jake Carpenter-Thompson, University of Illinois College of Medicine - Urbana
  4. Neil Chatterjee, Northwestern University The Feinberg School of Medicine
  5. Ina Dervishi, Marmara University
  6. Sara Fossum, Northwestern University The Feinberg School of Medicine
  7. Ribal Haddad, American University of Beirut Faculty of Medicine
  8. Justin Lunderberg, University of Chicago The Pritzker School of Medicine
  9. Kelly Mueller, Chicago Medical School at Rosalind Franklin University of Medicine
  10. Suemin Yoon, Chicago Medical School at Rosalind Franklin University of Medicine

 

1st Year Trainees (Categorical PGY-I)

  1. Ashley Aller, Oakland University William Beaumont School of Medicine
  2. Wadah Ayoub, Chicago College of Osteopathic Medicine of Midwestern University
  3. Jeffrey Brow, University of New England College of Osteopathic Medicine
  4. Robert Chris, Ben-Gurion University of the Negev Faculty of Health Sciences
  5. Alex Forsyth, University of Nebraska College of Medicine
  6. Danielle Keyes, University of South Alabama College of Medicine
  7. Rabeeya Khalid, Dow International Medical College (DIMC)
  8. Elizabeth Lees, Rocky Vista University College of Osteopathic Medicine
  9. Mansour Oroujeh, Marian University College of Osteopathic Medicine
  10. Matthew Serafin, University of Illinois College of Medicine
  11. Ayush Shah, West Virginia School of Osteopathic Medicine
  12. Aman deep Singh, Arizona College of Osteopathic Medicine of Midwestern University
  13. Tequilla Stanciel, University of Illinois College of Medicine
  14. Alvin Thomas, University of Illinois College of Medicine - Urbana
  15. Michael Zijlstra, Chicago College of Osteopathic Medicine of Midwestern University

 

2nd Year Trainees (Categorical PGY-II)

  1. Tamarah Al Dawoodi, Al-Nahrain University College of Medicine
  2. Munaf Al Kadhimi, Al-Nahrain University College of Medicine
  3. Petra Angelova, Michigan State University College of Human Medicine
  4. Yuliya Belopolsky, Texas Tech University Health Sciences center School of Medicine
  5. Abigail Breeze, University of Illinois College of Medicine.- Rockford / Urbana
  6. Charles Chen, Wayne State University School of Medicine
  7. Iva Golemi, University of Wisconsin School of Medicine and Public Health
  8. Ian Greenberg, University of Missouri Kansas City School of Medicine
  9. Mohammad Iqbal, Jacobs School of Medicine and Biomedical Sciences
  10. Kevin Khoury, Rush Medical College of Rush University Medical Center
  11. Swan Lee, University of Iowa Roy J & Lucille A Carver College of Medicine
  12. Meredith Main, Chicago Medical School at Rosalind Franklin University of Medicine
  13. Ami Modi, Kansas City University of Medicine and Biosciences
  14. Juan Pablo Salazar Adum, Universidad de Cuenca
  15. Veronica Zamora-Olivencia, Ponce Health Sciences University School of Medicine
  16. Cecilia Zhang, Duke University School of Medicine
  17. Daisy Zh, University of Virginia School of Medicine

3rd Year Trainees (Categorical PGY-III)

  1. Arshad Ali, Edward Via College of Osteopathic Medicine
  2. Kathleen Biblowitz, Ben-Gurion University of the Negev Faculty of Health Sciences
  3. Benjamin Cantrill, Chicago College of Osteopathic Medicine, Midwestern University
  4. Mihir Desai, Medical College of Georgia at Georgia Regents University
  5. Luis Diaz Quintero, Universidad Autónoma de Guadalajara Facultad de Medicina
  6. Patrick Florido, U of I College of Medicine.- Rockford / Urbana
  7. Jordan Greenberg, Rocky Vista University College of Osteopathic Medicine
  8. Christopher Ho, Chicago College of Osteopathic Medicine of Midwestern University
  9. Amy Kaufman, University of Chicago The Pritzker School of Medicine
  10. Anna Kast, Chicago College of Osteopathic Medicine of Midwestern University
  11. Kaushal Majmudar, Kansas City University of Medicine and Biosciences
  12. Merin Mathew, Arizona College of Osteopathic Medicine of Midwestern University
  13. Ryan Mathew, Wayne State University School of Medicine
  14. Brian McGuire, Loyola University Chicago Stritch School of Medicine
  15. Elizabeth Pahomov, Chicago Medical School at Rosalind Franklin University of Medicine
  16. Rebecca Weiner, Chicago College of Osteopathic Medicine of Midwestern University
  17. John Wille, Touro College of Osteopathic Medicine - New York